FOTOGALERIE
Rádi bychom poděkovali za účast na našich závodech. Valašská oblast je bohužel apendix českého orienťáku, vizovický oddíl je pak apendixem Valašské oblasti. O to více si vážíme takhle hojné účasti.
Zde si můžete prohlédnout fotogalerii ze sobotního závodu od Jany Kloučkové Kudrnové
Pokud budete mít chuť, v říjnu zde budeme pořádat poslední závod oblastního žebříčku Valašské oblasti 2024. Babí léto na Lačnovkách je neuvěřitelné…
PARAMETRY TRATÍ
Parametry tratí jsou k nahlédnutí v orisu, v sekci dokumenty
Pár slov od stavitele tratí
Na požádání ředitele závodu se Vám pokusím ve stručnosti představit nachystané tratě na naše závody…
V první řadě musím říci, že les, ve kterém se poběží, se mi osobně moc líbí. A také všichni, kdo se podíleli na přípravě v závodním prostoru (Evžen Pekárek, jako hlavní rozhdočí, Martin Marek, jako ředitel závodu, Karel Kršák, můj pomocník s tratěmi na krátké trati, i oba mapaři Petr a Méďa) se shodli, že je to „moc pěkný les“. Věřím, že i Vám se v něm bude líbit…
A co Vás tedy čeká?
Sobota, krátká trať. technický závod s velkým množstvím kontrol v zavřeném, ale převážně průběžném lese. Taková trochu „valašská Vysočina“.
Start je umístěný dále od centra závodu, ale jeho umístění se nabízelo z důvodu pěkných orientačně zajímavých vrcholových částí prostoru pro všechny kategorie.
Většina z Vás se tedy dostane, alespoň na pár kontrol do našich skromných pískovcových skal. Také převýšení většiny tratí bude příjemně malé, ale nebojte, pošetřené síly se budou hodit v neděli. Také musím upozornit na pečlivé čtení popisů, protože cizích kontrol bude v lese víc než těch, co budou na Vaší mapě. :-). Umístění kontrol na stejné objekty resp. jejich vzdálenost jsme si pečlivě pohlídali, aby splňovaly pravidla OB. Nicméně, někde jsou jen kousek za 60 m hranicí. Tak pozor!
Určitý problém pak můžete mít s klasifikací kupek, kde jde převážně o staré vývraty. Je jich v lese spousta a opravdu různých velikostí. Co se týká jejich použítí jako kontrol, vždy jsme zvažovali, jestli je zrovna tahle konkrétní kupka vhodná a jasně rozpoznatelná vzhledem k okolí.
Neděle, klasická trať,… zapomeňte na sobotu! Čeká Vás úplně jiný závod! Prostor bude mnohem přehlednější, podrostlý jen lokálně a ve většině případů průběžně. Hustníkům se tratě sice nevyhýbají, ale je to hlavně z důvodu změny tempa a pestrosti orientačních technik.
Většina závodu bude o běžeckém tempu, vytrvalosti, fyzické síle a jak doufám, snad i o volbě postupu. Výrazné a rozvětvené údolí uprostřed mapy byla stavitelská výzva. Délky postupů se budou střídat od dlouhých po opravdu krátké a u některých tratí se postupové čáry i několikrát kříží.
Opět je zde problém mnoha různých kupek a jako v sobotu jsem je využíval dost často. A když jsme u kupek… Musím Vás upozornit, že hlavně v části po startu, ale vlastně v celém lese, se nachází hodně mravenišť. Některé jsou tak veliké, že jsou zaznačeny v mapě značkou kupky a u jednoho je i kontrola. Buďte ohleduplní, neběhejte přímo přes ně a pokud možno je v rozumné vzdálenosti 1-2 m obíhejte. Slovem klasika: “ Nech brouka žít!“
Mapy jsou dalším rozšířením našeho projektu mapového díla sahajícího od Pozděchova a Trubisek až po Ploštinu. A to směrem na východ. Výškopis je velmi kvalitní a porosty jsou hodně podrobně promapované. Budete s ní spokojeni. Snad jen čitelnost v měřítku 1:15 000 může být místy trochu horší.
Nakonec Vás prosím o dodržování bezpečnosti pohybu v lese v nějaké rozumné závodní míře. Hrozí zranění kotníků a škrábance na kůži, což není pro orienťáky nic neobvyklého… Hlavně pak v sobotu, si dávejte pozor, na své oči. Mezi nízkými větvičkami v průběžných hustnících budete kličkovat všichni, a mluvím z vlastní zkušenosti, tahle nepříjemnost se Vám tady stane jako nic…
Závody dělá (podle mne) z 80% počasí, 10% dobrý bufet, 5% pěkný terén a 5% dobré tratě. To hlavní neovlivníme a zbytek, věřím, že máme.
…tak snad bude hezky.
Moc nám to všem přeji!
Jeňa
Vyzkoušej ORIENTAČNÍ BĚH!
V rámci závodního víkendu připravujeme pro každý den také tři různě náročné trasy pro všechny, kteří budou chtít vyzkoušet orientační běh úplně poprvé.
Všem nováčkům vřele doporučujeme shlédnout krátké, video o orientačním běhu, které v rámci školního projektu vytvořila Kačka Nekorancová. Moc hezký pohled neorienťáka na orienťák… a budete vědět, co vás čeká 🙂
Kategorie OPEN linie, jednoduchá trať s délkou zhruba 2,5 km je vhodná pro rodiče s dětmi, děti, nebo ty z vás, kteří si o sobě myslíte, že nemáte smysl pro orientaci v přírodě..
Kategorie OPEN mind, střední náročnost trati o délce zhruba 4 km. Pokud zvládáš základní navigaci v přírodě podle turistické mapy, tahle trať je pro tebe
Kategorie OPEN advanced, náročnější trasa o délce zhruba 5,5 km, ideální trasa pro zkušenější běžce a běžkyně.
Přihlášky na sobotní závod zde
Přihlášky na nedělní závod zde
UKÁZKA MAP
Dlouho jsme o tomto prostoru se Sáďou diskutovali. Mohl by tu být hezký, větší závod. Mohl. Nakonec jsme se rozhoupali, vybrali nejtechničtější část pro krátkou trať a poměrně velký prostor centrální části hřebene Vizovických vrchů pro klasiku….
Sobotní prostor nabídne moc hezký prostor pro pestrou krátkou trať. Chvíli porostově pestrá část se sníženou viditelností, kde musíš věřit buzole. Chvíli těžká kamenitá podložka s množstvím pískovců, chvíli rychlý, krásně průběžný les.
Nedělní klasika pak nabídne trochu jiný zážitek. Náročná klasika v relativně dobře průběžném lese, kde budeš muset udělat řadu rozhodnutí.
CSOW 2003 Račné
Poslední velké závody v tomto prostoru proběhly v roce 2003. V té době to byl Žebříček A zařazený do WRE a zároveň to byl nominační závod pro CZE repre na MS ve Švýcarsku. Panovalo brutální vedro, dlouho se pak o tomto závodě diskutovalo… Mapu prostoru z roku 2003 si můžete prohlédnout zde
Vařákovy paseky
Vařákovy paseky, místo, které má úžasný genius loci. Něco málo z historie si můžete poslechnout zde
You must be logged in to post a comment.